Vilken dag!

Idag har vi haft en fantastisk dag, verkligen. Mötesplats Sickla har gemensamt med Sickla skola och den lokala FN-föreningen ordnat en konsert i skolans matsal, och efter att alla refrängerna övats flitigt med barnen så var det nu dags för konserten med Perla (Som för övrigt är en fantastisk låtskrivare, musiker och sångare). Barnen hade jätteroligt, vi hade jätteroligt, alla sjöng med i refrängerna och särskolan var med och tecknade teckenspråk med oss allihop. Det blev en fantastiskt rolig eftermiddag för alla, tror jag.

På kvällen hade vi förmånen att få vara ute på scoutspårning. Jag skrämde oavsiktligt nästan samtliga av våra scouter och en av våra scoutledare och Sara frös om tårna, men annars var det riktigt bra. Scouterna fick lösa lite blandade uppgifter, både första-hjälpen-övningar och samarbetsuppgifter och allt däremellan.

Utöver det hann vi med goda samtal, trevligt umgänge, en del promenerande, stjärnskådande och ett stjärnfall. Allt sammantaget en trevlig kväll också.

En härligt vanlig mysig måndag, full av Guds kärlek till alla…

//Magda och Sara i Nacka, Sickla och Björknäskyrkan