vatten, vatten…

veckan inleddes med en ledig dag som spenderades vid symaskinen. Vilken glädje att alltid ha den framme och trädd! Så mycket lättare att komma igång då.

Igår var en intensiv dag på jobbet när det där ”jobba-två-av-tre-delar-av-dagen”-konceptet inte riktigt funkade. Men lika glad för det är jag :) Det var scouting på schemat igår; saker att handa, hundra papper att kopiera, information som skulle ut. Kul! Sen på kvällen genomförde vi ett ”Grön Del”- projekt, en minitramp! (spårning alltså) Detta som förberedelse inför nästa helg då Värmlandstrampen ”Sicken Blås” går av stapeln i vackra Gunnarskog. Det kommer bli grymt!!!

Minitrampen var i alla fall lyckad, trots stormvarning och regn… :-) En scout möter svårigheter med gott humör!

Idag är första träffen för vår nya ungdomssatsning ”Mat&prat”, matlagning och bönegrupp. Hoppashoppas på mycket folk!!

Sen, om ni inte har böneämnen så ni klarar er, så kan ni gärna be för Arvika. Det regnar ju mycket som bekant, och nu har vattennivån stigit till 47 meter över havet. Man har börjat barrikadera stan med vallar och grejer… Det ska öppnas dammar imorrn för att få undan en del, men vi får ju se hur det går. Nåja, be gärna för att vi inte blir blöta om fötterna :-)

//Helena