Göteborg – staden på G!

Här kommer lite uppdatering om vad som händer i Kortedala, Göteborgs första förort!

 

Efter en intensiv vecka som framförallt inneburit inflyttning i lägenheten med det knallrosa köket, har vi nu börjat landa här i Kortedala. Vi måste såhär i inledningen betona det fantastiska välkomnande vi har fått! Vi har verkligen mötts av en värme och en positiv förväntan. Redan nu känner vi att det finns en längtan att jobba vidare och möta nya människor, här i församlingen.

 

Jag(Anna) frågade Elina vad vi egentligen gjort under veckan. Svaret var ungefär: vi har planerat lite… funderat, bett, kollat runt lite…

Lite lagom diffust sådär.

De senaste dagarna har vi insett vikten av att helt och fullt förlita sig på Gud. Tro på att han har en plan för den väg vi ska gå. Vi har lagt märke till hur nyttigt det är att inte planera allt i minsta detalj utan att kunna vara i nuet och inte leva i morgondagen. Vi har också insett att den här hösten kommer att innebära relationer med stort R. Möten med människor i församlingen, i hyreshuset där vi bor, på Hemköp, på torget, på friskis…

 

Trots att det läcker från vår diskbänk, att badrumslisterna är vattenskadade, att det saknas gardiner, att doftpåsen som hängde kvar tar över all lukt i hela lägenheten, att inga möbler passar ihop med varandra….trots det, så vet vi att det är precis här, i Kortedala som vi ska vara. Och vi trivs fantastiskt bra och är ivriga att köra igång en hel hög med aktiviteter i en kyrka med enorma möjligheter!

Avslutningsvis vill vi skicka med ett bibelord som vi tycker är bra och läsvärt!  1 Tim 1.12-17

 

//Elina & Anna