Mitt Vardagsmirakel, vår andra vinnare..

En efter en avslöjar vi nu pristagarna i tävlingen Mitt vardagsmirakel. Igår fick vi veta att Bengt Schon vann tredjepris. Idag avslöjar vi att andrapris går till AnnaSara och bidraget hon kallar ”Låt alla världens telefoner ringa. Jag är inte anträffbar. Vi låter hela världen vänta Vi har stängt för idag”.

Utdrag från AnnaSaras bidrag:

Och det är då man liksom förstår. Det är liksom då som man får riktning på sitt liv. Man ser vattnet och solen och känner fräknedoften och bubblorna från läsken i magen och man är alldeles mätt och nöjd.

Vi tycker att detta är oerhört vackert skrivet om just den dag vi alla vill leva varje dag, utan att det egentligen är något särskilt med den. Bara vardag och mirakel i vår alldeles vanliga omgivning. Tack AnnaSara för det!

Länk till hela bidraget, på bloggen Anndahs