Inte bara en granne

Det sägs att kaos är granne med Gud och visst kan många uppleva dagarna före jul som ett stressens kaos. Men förmodligen låg inte kaoskänslan så långt borta från det unga paret som kom ridande på sin åsna till den främmande staden. Kanske var det störningar på nätet som gjorde att de inte hade bokat rum i förväg. Vilken frustration det måste ha varit att få nej på det ena stället efter det andra samtidigt som värkarna kom allt tätare för den blivande mamman.
Men i en mening har Gud väl aldrig varit närmare en människa. Han var inte bara granne med kaoset utan han bodde mitt i det kaotiska. Så är det också när krisen kommer i vår väg. Gud står aldrig, likt en nyfiken granne, och kikar in i vårt mörker utan han vill flytta in och vara en del av vårt liv. Du behöver inte städa innan han kommer för finns det någon som tar det som man har det så är det Gud. Han vill komma med sin frid oavsett hur stökigt du har det i ditt liv.
God Jul