Nu kör vi!

Tänk om det inte blir som det alltid har varit?

I folkrörelser, idrottsklubbar, politiska organisationer är en av de stora frågorna vid förändringar – tänk om inte våra medlemmar känner igen sej?  Alltså detsamma som klubb för inbördes beundran.

 Tänk om vi har något att komma med som är viktigt för människor, som inspirerar, ger hopp och kamplust…..  Då är inte den stora frågan om alla vanliga församlingsmedlemmar känner igen sej. Utan hur ska vi kunna kommunicera, skapa dialog, fixa mötesplatser.

Nystart för nya möjligheter på lördag!

Jag har varit pastor i över trettio år. 1978 såg inte värden ut som den gör idag. Inte 1878 heller. I varje tid måste vi tänka utifrån de förutsättningar vi har just då. Idag är det 2011 års förutsättningar som gäller.

Perarne Lindberg
Pastor i Vänga