Rövarhistorier och utbyte av youtubeklipp

Hade konferensens bästa timmar hittills igårkväll mellan 23 och 01. Det hör ju liksom till att någon gång då och då byta störda historier med varandra. Allt från kända pingssläkters jordgubbsätande till pastorsseminariet på lidingö sent 80-tal.  Profetiska bollar och vattenseanser. Vad är värst, extrem trosteologi eller ingen teologi alls?

Några youtubeklipp som inte lämpar sig att länka till från denhär bloggen, men som ändå passar utmärkt över en kopp kaffe en sen tisdagskväll.

Sitter nu på rummet och förbereder lite inför ett seminarie jag ska hålla i eftermiddag. Förhoppningsvis blir det mera dialog än monolog. Är det något man blir trött på vid sånnahär konferenser så är det alla monologer, särskillt om det är någon annan än man själv som håller dem :-) . Vi ska prata om kyrkans centrum och uppdrag, och då är det deffinitivt intressantare och mer utmanade med ett samtal än en one man show.

  • Joel M

    Tack Johan!