En välsignad jul

En varm julhälsning från oss, från det varma Montecristi. Vi har nu lämnat Chaco efter två år i stor tacksamhet till Gud för Hans nåd och det vi fått vara med om. Nu väntar en tid med semester och blandade uppgifter inom Pactokyrkan innan vi åker mot Sverige i februari. Då ses vi!

Nu laddar vi för ecuatorianskt julfirande med familj och vänner, med förhoppningen att julens budskap ska få vara levande i våra liv, den Gud som sträcker sig mot mänskligheten genom inkarnationens mysterium. Den Gud som går över gränser och är missionsuppdraget personifierad. Låt det vara fokus i allas vårt julfirande.

Med önskan om en välsignad Jul

Un saludo con la esperanza que se encuentren bien. Nosotros si. Después de dos años de trabajo en El Chaco ya hemos salido, por el momento estamos en Montecristi y en febrero vamos a Suecia por un tiempo. Damos gracias a Dios por su misericordia y su cuidado con nosotros. 

Recuerden el motivo de Navidad en estos días, de lo que Dios hizo por nosotros en mandar a su hijo a este mundo. Es algo tan maravillosos y debe ser lo principal en nuestras mentes y corazones. 

//Natanael, Andrea & Petter

  • Edvin Thörnholm

    God jul på er också! Ska bli kul att ses när ni kommer till Sverige igen:) Edvin med familj

  • Abel

    Gracias Amigos por estos dos años compartiendo en el Ecuador. Dios los bendiga mucho y mis mejores deseos para el futuro. Un fuerte abrazo. Abel