Tillbaka i verkligheten…

Vi har under nästan en vecka varit borta från Chaco; helgen som gick hade vi möte med de svenska missionsarbetarna och vår chef, Ulrika Morazan, i Cayambe. Därefter hade vi intensiva dagar i Quito med möten (Pastorsrådet, FACE, Apg29, Teologiska seminariet m.m). Fina men välfyllda dagar. Igår kom vi hem till Chaco och verkligheten här i Oriente gjorde sig påmind idag, fredag. Tidigt imorse hade två stora jordskred dragit ner delar av byn Las Palmas, som ligger 20 minuter ned från Chaco. Jordmassorna hade gått precis brevid Luis Salazars hus, pastorn i Pactokyrkan där, mer känd som ”Gringo Negro”, och krossat delar av en skola. Rykten sa att 10-15 personer försvunnit, varav många barn. Så tillsammans med några från församlingen tog vi oss ned till Las Palmas för att försöka hjälpa till. Så mycket fanns inte att göra, stora grävskopor jobbade undan jordmassorna. Vi kunde bidra med lite mat vi köpt med, till dem som jobbade. Och vi träffade pastor Luis, som mådde bra och tog saken med tillförsikt. Efter att ha hört lite om hans liv här i Oriente så förtår jag att det inte är mycket som förvånar eller skrämmer. I skrivandets stund verkar det som att dödsfallen bara varit rykten och att inga kroppar hittats. Vi ber och hoppas att det stämmer.
Imorrn lämnar vi Chaco igen, för att tillsammans med delar av församlingen (två bussar) åka till Tarapoa där distriktets kyrkor ordnar Olympiad, eller iaf. en fotbollsturnering. Mer om det senare…
//Petter

  • Famhermansson

    Dios les cuide!!!!