Ođđasat buorideami ja birobálvaleami birra

Odne čájehii Ođđasat ávdnasa religiuvnna birra.  Sii muitaledje ahte leat sápmelaččat mat sáhttit buoridit olbmuid. Lea dábálaš ahte buorideaddjit dadje ahte sii dahkat dan Ipmila nammii. Mii oskut ahte Ipmil sáhttá buoridit olbmot. Ja ahte dat gávdnot olbmot geat leat ožžon earenomáš attáldaga. Manin son ii buorida buohkaid lea hui váttis  jearaldat muhtto dan birra  in čále dál.

Sáddagis, Biret Garen muitalii ahte gávdnot sámit geat leat birobálvaleaddjit  ja bidjet baháid nuppiide. Son dajai ahte sii diehtá ahte lea nu. Ođđasat dajai ahte earát lea duođaštan ahte lea nu. Muhtto earát dadje ahte dat ii gávdno odne.

Geahča ságastallama das: http://svtplay.se/t/102985/o_asat

Idag visade det samiska nyhetsprogrammet Ođđasat att en samisk kvinna, Biret Garen, menar att det förekommer att samer tillber djävulen och skickar onda förbannelser på andra. Andra, som själva har helandets gåva, menar att detta inte förekommer idag. Se diskussionen här (textat till svenska): http://svtplay.se/t/102985/o_asat